Program izobraževanja
Začetek: Registracija udeležencev bo potekala med 8:30 in 9:15 v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons. Začetek izobraževanja je predviden ob 9:15.
Tema 1: Tehnično zahtevnejši primeri uporabe toplotnih črpalk za izrabo odpadne toplote
Povzetek: Prva tema našega seminarja bo podrobno raziskala tri ključne projekte, ki so že bili uspešno izvedeni na področju energetske učinkovitosti in inovacij z uporabo toplotnih črpalk. Ti projekti zajemajo napredne aplikacije izrabe odpadne toplote in t.i. 'booster' aplikacije, ki so ključne za izboljšanje energetskega izkoristka in zmanjševanje okoljskega odtisa. Posebno pozornost bomo namenili različnim pristopom pri izvedbi teh projektov, kjer smo raziskovali in dokazali, kako se s pomočjo sodobnih tehnologij toplotnih črpalk lahko znatno izboljša izkoriščanje obstoječe energije, hkrati pa odpira pot k hitrim povračilom investicije. Z vsakim izmed projektov bo prikazana primerjalna analiza potencialne rešitve za rekuperacijo toplote, ne le z vidika tehnične izvedljivosti, ampak tudi ekonomske učinkovitosti in trajnostnega vpliva na okolje. Cilj predstavitve teh projektov je ponuditi vpogled v praktične izkušnje in izvedbene strategije, ki poudarjajo pomen inovativnosti in prilagodljivosti pri načrtovanju energetsko učinkovitih rešitev, ter spodbuditi razmislek o novih možnostih za uporabo toplotnih črpalk v različnih industrijskih aplikacijah. Odmor: Med 10:45 in 11:15 - odmor za kavo in prigrizek
Tema 2: Kritična vloga HVAC sistemov v bolnišničnih okoljih
Povzetek: Drugi govornik bo gospod Mitja Lenassi, ki bo osvetlil kritično vlogo HVAC sistemov – sistemov gretja, prezračevanja in obdelave zraka, v bolnišničnih okoljih. Ti sistemi so ključnega pomena za zagotavljanje široke palete podpornih storitev ranljivim skupinam ljudi, katerih tveganje za zdravje, požar in varnost je izrazito večje. Bolnišnice, kot ustanove z visoko stopnjo odgovornosti, se soočajo s strogimi zahtevami in so podvržene neprestanemu procesu vzdrževanja, preverjanja, pregledovanja in ponovnega certificiranja. Delujejo neprekinjeno, vsak dan v tednu, kar poudarja potrebo po zanesljivih in učinkovitih HVAC sistemih.
Govornik bo posebej poudaril, kako HVAC sistemi za zdravstveno oskrbo niso samo ključni za zagotavljanje osnovnih potreb bolnišnice, temveč morajo biti integrirani in upravljani v tesni povezavi z drugimi tehničnimi sistemi stavbe. To vključuje sistem zasilnega in običajnega napajanja, vodovodne in medicinske plinske sisteme, avtomatske transportne sisteme, protipožarno zaščito in številne IT sisteme, vse v omejenem prostoru stavbe.
Predavanje bo razkrilo, kako bolnišnice, ki se nenehno prilagajajo razvoju znanosti in ekonomike zdravstvenega varstva, predstavljajo edinstvene izzive v smislu energetske porabe in potrebe po pitni vodi. Zagotavljanje zmogljivosti, zanesljivosti in možnosti vzdrževanja HVAC sistemov zahteva specializirano znanje in prakse ter sledenje strogo določenim standardom in tehničnim smernicam, kot so slovenski TSG-12640-002:2021, nemški DIN 1946-4:2018 in ANSI/ASHRAE/ASHE Standard 170-2021. Ta predstavitev bo poudarila pomen teh standardov in smernic za uspešno projektiranje, upravljanje in vzdrževanje HVAC sistemov v zahtevnih okoljih, kot so bolnišnice. Odmor: Med 12:15 in 12:45 - odmor za kavo in prigrizek
Tema 3: Higienske zahteve različnih notranjih okolij
Povzetek: Predstavitev tretjega govornika bo zajemala tematiko visokih higienskih zahtev, ki so za različne notranje aplikacije predpisane z normami, smernicami in memorandumom. Čeprav se razlikujejo od države do države in so predstavljene v mnogih oblikah, te standarde združuje skupni cilj zagotavljanja najmodernejših pogojev s postavitvijo kriterijev za načrtovanje sistemov prezračevanja. Kot osrednja točka procesa obdelave zraka igrajo enote za obdelavo zraka (AHU) ključno vlogo v vsakem sistemu ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije (HVAC). Imajo bistveno vlogo pri higienskih aplikacijah, kjer je kakovost notranjega zraka izjemnega pomena: to vključuje, med drugim, bolnišnice, farmacevtske tovarne, obrate za predelavo hrane in laboratorije. Da bi zagotovili ustrezne pogoje zraka za vsak poseben namen, zagotavljajo optimalno notranje okolje s procesi, kot so filtracija na visoki ravni, vračanje toplote in natančno nadzorovanje temperature in/ali vlažnosti. Poleg tega morajo higienski AHU izpolnjevati natančne zahteve, ki jih predpisujejo standardi, kot tudi kriterije, ki jih določajo načrtovalci in končni uporabniki. Zato so izdelani po meri: celovita analiza zahtev kakovosti notranjega zraka, tesno sodelovanje med pooblaščenim inženirjem in specialistom proizvajalca AHU, skrbna izbira komponent, ki ji sledi izdelava, zagon in vzdrževanje v skladu z dobro opredeljenimi postopki, sestavljajo uspešen razvoj projekta. Predstavljen bo pregled tako lokalnih kot mednarodnih standardov, uporabljenih pri načrtovanju higienskih enot za obdelavo zraka, skupaj z najboljšimi praksami – realiziranimi projekti v različnih državah. Zaključek: Izobraževanja bo zaključeno predvidoma ob 13:45. Po končanem izobraževanju sledi kosilo.
Jezik: slovenski, hrvaški, angleški